Skip to content

Anatomia jako podstawa medycyny klinicznej

2 lata ago

501 words

Pierwsza edycja Anatomii jako podstawy medycyny klinicznej została opublikowana w 1985 roku, próbując wejść na rynek jako podręczny podręcznik anatomii dla studentów medycyny pierwszego roku. Autor ostatnio poprawił książkę, a teraz oferuje drugą edycję. Przeglądając drugą edycję po raz pierwszy czytelnik spotyka się z raczej tradycyjnym tekstem. W rozdziale wstępnym przedstawiono niezbędny podstawowy przegląd informacji ogólnych i systemów anatomicznych. Osiem kolejnych rozdziałów przedstawia tradycyjny regionalny zasięg anatomii, zaczynając od grzbietu, przechodząc przez klatkę piersiową, brzuch, miednicę, krocze i kończyny, a kończąc na głowie i szyi. Takie podejście zostało wykorzystane przez inne wcześniejsze udane podręczniki. Czytelnicy mogą następnie zapytać, co zapewnia ta książka, która różni się od innych publikacji.
Dopiero po starannym czytaniu widzimy, jak autor odchodzi od niektórych swoich poprzedników. Choć przedstawione w tradycyjnym formacie, informacje anatomiczne przekazywane są w wyjątkowo przejrzystym stylu. Autor nie stara się być wyczerpujący i wszechstronny, ale raczej poświęca wiele uwagi i wysiłku, aby być jasnym i pouczającym. Próbował odpowiedzieć na odwieczne pytanie: Ile anatomii wystarczy. Jego interpretacja tego pytania zaowocowała wyjątkowo klarowną i pouczającą książką. W rezultacie zawiera bardzo mało obcych materiałów.
Większość informacji jest dostarczana w formacie narracyjnym z częstymi rysunkami. Ilustracje są winietami reprezentacyjnymi, z kolorem używanym do podkreślenia omawianych zasad anatomicznych. Radiogramy, obrazy rezonansu magnetycznego i obrazy CT są również zintegrowane z tekstem, aby podkreślić i pokazać żywe relacje anatomiczne. Te przykłady nowoczesnych technik obrazowania to nie tylko nieuzasadnione dodatki, ale są używane do wyraźnego demonstrowania relacji. Książka z powodzeniem wykorzystuje różnorodne techniki ilustracyjne, aby pomóc uczniowi zrozumieć anatomiczne zasady i relacje, a zwięzła proza redukuje ilość żmudnych szczegółów, które są nieodłącznie związane z anatomią opisową.
Tytuł sugeruje również pewien nacisk na kliniczne aspekty anatomii podstawowej. Podczas gdy anatomia skorelowana klinicznie jest prezentowana przez cały czas, autor bardzo uważnie nie przytłacza studentów pierwszego roku anatomii szczegółami klinicznymi lub nie myli ich z niuansami diagnozy fizycznej. Umiejętnie wykorzystuje sytuacje kliniczne, aby podkreślić relacje anatomiczne, a nie odwrotnie. W ten sposób Hall-Craggs utrzymał jasną wizję swojego podstawowego celu: nauczać anatomii, a nie oddalać się nisko między medycyną kliniczną a podstawową anatomią, nie słusznie obsługując obu dziedzin.
Chociaż tradycjonaliści mogą narzekać, że z tej książki usunięto wiele szczegółów, okazuje się, że była to cenna decyzja, która powinna być rozważana przez dyrektorów kursów brutto-anatomii. W tym okresie skróconego programu nauczania poświęconego anatomii, podręcznik ten powinien doskonale służyć potrzebom studentów medycyny pierwszego roku zmagających się z ogromnymi szczegółami, jak również z członkami wydziału obciążonymi ich obowiązkami dydaktycznymi.
Richard W. Rieck, Ph.D.
Centrum Medyczne Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie, Nowy Orlean, LA 70112

[patrz też: podwiązanie nasieniowodów, kwas kaprylowy zastosowanie, gumtree wrocław pokoje ]

0 thoughts on “Anatomia jako podstawa medycyny klinicznej”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: odszkodowania za wypadek[…]