Skip to content

Edwin J. Cohn i rozwój białka Chemisty

2 lata ago

676 words

Sekwencje otwierające film Saving Private Ryan odtworzono lądowanie amerykańskich sił zbrojnych na plaży Omaha w dniu 6 czerwca 1944 roku. Uważny obserwator zauważyłby, że marynarze z amerykańskiej marynarki wojennej biegają wokół przyczółka, wlewając albuminę dożylnie rannym żołnierzom. Do lata 1941 r. Czystą ludzką albuminę przygotowano w laboratorium Edwina J. Cohna (rysunek) w Harvard Medical School. W dniu 8 grudnia 1941 r. Cały zapas ludzkiej albuminy na Harvardzie został przejęty przez rząd i poleciał do Honolulu, gdzie został wprowadzony do marynarki wojennej, która została poważnie spalona podczas ataku na Pearl Harbor. Albumina okazała się ratować życie w niezliczonych przypadkach. Cohn założył Laboratorium Chemii Fizycznej w Harvard Medical School we wrześniu 1920 roku. Zebrał wokół niego wybitną grupę chemików, którzy byli zainteresowani określeniem właściwości białek i peptydów – i udało im się znakomicie. Niemniej jednak wśród członków wydziału medycznego wyrosło brwi z powodu obecności tego sporego kontyngentu naukowców zaangażowanych w coś, co wydawało się najbardziej ezoteryczną podstawową nauką. Przedsięwzięcie było wspierane przede wszystkim przez stypendia Fundacji Rockefellera, której powiernicy zostali poinformowani przez George a W. Graya z fundacji w 1944 r., Że stworzenie takiego wydziału w szkole medycznej było czymś niezwykłym i pomysłowym. . . . Było całkiem jasne, że naukowcy ci nie będą, ani w tym momencie, ani przez dłuższy czas, bardzo blisko związani z praktycznymi problemami choroby i zdrowia. Ale władze Harvarda miały odwagę i mądrość, by poprzeć cierpliwe, podstawowe, dalekosiężne przedsięwzięcie.
Trudno sobie teraz wyobrazić, jak to się stało, że dotacje osiągnęły jedynie 15 000 USD rocznie z Fundacji Rockefellera i funduszy z uniwersytetu. W laboratorium zatrudnionych było piętnastu naukowców. W 1940 r. National Research Council, postrzegając zagrożenie terrorystyczne z nazistowskich Niemiec, przyczyniło się do 1,500 $ na wysiłek frakcjonowania osocza. Cohn pojawiał się codziennie w wyłożonym dębowymi panelami laboratorium, ubrany w trzyczęściowe kombinezony z Savile Row. Biorąc pod uwagę stroje profesorów Harvardu, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo świat zmienił się w ciągu ostatnich 60 lat. Pozostała jedna pozostałość. Nadal mam tablicę biurową Cohna, na której ramieniu widnieją napisy Fausta Goethego: Das Blut ist ein ganz besonderer Saft ( Krew to dość niezwykły projekt ).
Edwin J. Cohn i Development of Protein Chemisty szczegółowo i szczegółowo opisują transformację Cohna od chemika laboratoryjnego do kierownika ogromnego wysiłku wojennego, który stał się projektem mini-Manhattan. Ogromna liczba oddanych krwi była wymagana w programie frakcjonowania osocza, a wysiłek ten został umiejętnie skoordynowany z Czerwonym Krzyżem. Nawiązano współpracę z klinicystami w celu przetestowania różnych frakcji osocza. Dwóch więźniów w więzieniu w hrabstwie Norfolk zmarło z powodu choroby posurowiczej wywołanej infuzjami krystalicznej albuminy bydlęcej. Studenci medycyny z Harvardu zostali przyjęci do szpitala Peter Bent Brigham i krwawili, aż doszli do szoku; udało im się uratować z albuminy surowicy ludzkiej W czasie wojny wykazano, że frakcje zawierające gamma globulinę łagodzą lub zapobiegają odrze, a następnie poliomyelitis. Wynaleziono separator komórek krwi. Osiągnięcia były liczne, a nagrody i wyróżnienia nastąpiły w obfitości pod koniec wojny.
Edwin J. Cohn był osobą niezwykłą i złożoną. Budził strach, wstręt i podziw w otaczających go ludziach. Był jednocześnie okrutny i współczujący, błyskotliwy i tępy. Pięćdziesiąt lat po jego śmierci ludzie wciąż mówili o nim w przyciszonym tonie. Przed wymyśleniem tego terminu był pracoholikiem. Zmarł w wieku 60 lat z powodu nadciśnienia związanego z nierozpoznanym pheochromocytoma, pozostawił naukowe dziedzictwo, które żyje długo po nim.
Fred S. Rosen, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[przypisy: stomatolog na nfz gdańsk, sanatorium kolejka oczekujących który numer, lekarz medycyny pracy bez skierowania ]
[hasła pokrewne: dekstran, bombki styropianowe, hostessy fordanserki ]
[podobne: polfilin prolongatum, lista darmowych leków dla seniorów, kwas kaprylowy zastosowanie ]

0 thoughts on “Edwin J. Cohn i rozwój białka Chemisty”