Skip to content

Mikologia kliniczna

2 lata ago

498 words

Rozpoznanie i leczenie inwazyjnych zakażeń grzybiczych nie są już relegowane do kilku ekspertów w akademickich ośrodkach medycznych. Przeciwnie, rosnąca częstość występowania takich zakażeń sprawiła, że bardzo ważne jest, aby szerokie spektrum klinicystów zdobyło wiedzę na ich temat. Co więcej, pojawienie się zakażeń wywołanych przez grzyby inne niż candida lub gatunek aspergillus podkreśla potrzebę, aby klinicyści byli dobrze zorientowani w objawach i przedmiotach, odpowiednich testach diagnostycznych i leczeniu szeregu tych zakażeń. Redaktorzy Mykologii Klinicznej, którzy sami wnieśli istotny wkład w renesans mikologii klinicznej, powołali imponującą grupę badaczy do stworzenia tego podręcznika. Wyjątkową siłą tej książki jest to, że wszyscy autorzy są znani nie tylko ze swoich podstawowych badań, ale także z doświadczenia klinicznego. Ta podwójna ekspertyza jest oczywista w jasności, z jaką napisany jest każdy rozdział.
Rozdziały otwierające przygotowały scenę do tej wyjątkowej książki. Po imponującym zestawie kolorowych płytek epidemiologia inwazyjnej choroby grzybowej jest wyraźnie zarysowana przez Pfallera i Wenzela. Dane przedstawione w genialnych rozdziałach dotyczących patogenezy zakażeń grzybiczych (przez Cole a) i immunologii tych zakażeń (przez Harrisona i Levitza) powinny stanowić kamień węgielny do określenia ryzyka i leczenia inwazyjnej choroby grzybiczej teraz iw przyszłość.
Każdy rozdział zawiera nie tylko perły kliniczne, ale także racjonalne uzasadnienie tych pereł. Rozdział dotyczący terapii przeciwgrzybiczej (autorstwa Revankara i Graybilla) dostarcza historycznej perspektywy. Zawiera doskonałe dyskusje na temat testowania pod kątem podatności na środki przeciwgrzybicze i odpowiednie spojrzenie na terapię skojarzoną – strategię leczenia, która wciąż jest w powijakach, z niewiele więcej niż anegdotycznymi danymi, które ją wspierają. W rozdziale tym omówiono dwa nowe leki, worykonazol i kaspofunginę, które zostały wydane w ciągu kilku miesięcy od publikacji tej książki, oraz inne leki, które są obecnie w fazie opracowywania, ale w rozdziałach poświęconych leczeniu konkretnych chorób są one ograniczone.
Rozdziały dotyczące poszczególnych patogenów i chorób są wyczerpujące. Dyskusja na temat infekcji grzybiczych, które mogą rozwinąć się po transplantacji komórek krwiotwórczych, jest jednak ograniczona. Ten problem stanowi znaczną część inwazyjnych zakażeń pleśnią. Pacjenci zarażeni grzybami po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych mają wysoką śmiertelność pomimo leczenia, a współistniejące choroby, które występują u tych pacjentów, wpływają na tolerancję środków przeciwgrzybiczych. Niemniej jednak ten brak nie zmniejsza ogólnej użyteczności tej książki. Mikologia kliniczna to zdecydowanie musi przeczytać lub przynajmniej powinien mieć pod ręką dla wszystkich klinicystów, patologów i mikrobiologów zaangażowanych w opiekę nad którąkolwiek z rosnącej liczby pacjentów, którzy są podatni na inwazyjną chorobę grzybiczą.
Janice Brown, MD
Stanford University School of Medicine, Stanford, CA 94305

[patrz też: lekarz medycyny pracy wrocław cennik, terapia rodzinna wrocław, mikroskop endodontyczny ]
[hasła pokrewne: promazyna, belimumab, hurtownia portfeli ]
[przypisy: dieta 1500 kcal jadłospis pdf, sanatorium kolejka oczekujących który numer, amol zastosowanie ]

0 thoughts on “Mikologia kliniczna”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: catering dietetyczny Katowice[…]