Skip to content

Ultradźwięki Dopplera: zasady i instrumenty

2 lata ago

406 words

Ultrasonografia dopplerowska, która określa przepływ krwi i ruchy naczyniowe, jest tak powszechnie stosowana klinicznie, że niewielu kwestionuje jej korzystny wpływ na opiekę kliniczną. W swojej najnowszej manifestacji technika przesunęła się poza słyszalną i wykresową grafikę do uderzająco diagnostycznego (i wizualnie atrakcyjnego) obrazowania w czasie rzeczywistym w kolorze Dopplera. Wydaje się jednak, że ta szybka ewolucja oprzyrządowania przewyższała większość pracowników służby zdrowia, którzy rozumieją jej fizyczne podstawy. Poprzez swoje liczne książki, Kremkau podjęła konsekwentny wysiłek, by pouczyć społeczność służby zdrowia o instrumentach i fizycznych podstawach ultradźwięków. Ta niewielka, twarda, niedroga książka koncentruje się wyłącznie na Dopplera i jest przeznaczona dla publiczności, od techników po lekarzy, którzy potrzebują tych informacji, ale czuje się zastraszony technicznym żargonem. Podejście pedagogiczne Kremkiu i jego dar dydaktyczny sprawiają, że fizyka tego wyrafinowanego podmiotu jest przystępna dla czytelników nietechnicznych. Robi to, dostarczając liczne proste rysunki i ilustracje graficzne, chociaż mały format książki oznacza, że cytaty figur w tekście mogą znajdować się kilka stron od odpowiednich ilustracji.
W tej przydatnej książce trudne koncepcje fizyczne są często intuicyjnie zrozumiałe dzięki analogicznym sztuczkom autora. Większość pojęć wyrażana jest w języku nietechnicznym, choć wprowadza wszystkie właściwe określenia. Zawarty jest obszerny glosariusz. Ponieważ większość czytelników korzysta z informacji zwrotnych i poczucia spełnienia podczas prób opanowania przedmiotów technicznych, każdy rozdział jest poprzedzony pytaniami ćwiczeniowymi i ograniczony ostatecznym kompleksowym testem wielokrotnego wyboru z tabelami odpowiedzi. Zabawnie, istnieją nawet krzyżówki na terminologiach ultradźwiękowych, aby rzucić wyzwanie czytelnikowi. Tematy obejmują zwięzłe ekspozycje ogólnych zasad i instrumentów ultradźwiękowych, fizyczne właściwości hemodynamiki, efekt Dopplera i oprzyrządowanie, w tym pulsacyjny, ciągły falowy i przepływ koloru. Szczególnie cenne są dyskusje dotyczące analizy spektralnej, artefaktów, testów wydajności, bioefektów i bezpieczeństwa.
Można mieć nadzieję, że jakikolwiek sukces tej książki w podnoszeniu świadomości leżących u jej podstaw zasad fizycznych powinien stymulować użytkowników ultrasonografii dopplerowskiej do dalszego prowadzenia tego ważnego przedmiotu, ponieważ ma on szczególne znaczenie kliniczne w takich kwestiach, jak artefakty i bezpieczeństwo biologiczne.
C. Carl Jaffe, MD
Yale University School of Medicine, New Haven, CT 06510

Artykuły cytowane (18)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: pharmatech, nfz wielkopolska sanatoria lista oczekujących, gumtree wrocław pokoje ]

0 thoughts on “Ultradźwięki Dopplera: zasady i instrumenty”